top of page

BEBEKLERE ÇİLEK NE ZAMAN YEDİRİLMELİDİR?

Bebeklerin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan birçok meyve var. Bunlardan biri de kokusu ve lezzetiyle hemen hemen herkesin severek tükettiği çilek.

Anne ve babalar bebeklerinin hem gelişimine katkı sağlamak hem de vitamin ihtiyacını karşılamak için çilek yedirmeyi tercih etmektedir. Ancak birçok ebeveyn çilek bebeğe ne zaman verilir diye merak etmektedir. Uzmanlar, 1 yaşını doldurmuş bebeklere çilek yedirilmesini tavsiye etmektedir ki bu da azar azar olmalıdır. Magnezyum, potasyum, K vitamini, B vitamini ve C vitamini açısından çok zengin bir meyve türü olan çilek, bebeklere püre halinde verilebileceği gibi başka besinlerle karıştırılarak da verilebilir. Çilek çok iyi bir antioksidan kaynağı olmakla birlikte lif açısından da zengin bir meyve çeşididir.

Ve tabiki zehirsiz, kimyasalsız olmalıdır çilek...

Çilek Alerjik Reaksiyona Sebep Olabilir...

Bazı meyvelerin tüketimi bebeklerde alerjik reaksiyonların görülmesine neden olabilir. Çilek de alerji yapabilecek meyveler arasında yer almaktadır. Bu yüzden uzmanlar anne babalara bebeklerine çilek verirken dikkat etmesini önermektedir. Çileğin taze olarak tüketilmesi makbuldür, ancak alerjik bir durum söz konusu ise pişirilerek de tüketilebilmektedir.136 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page