ORGANİK SEBZE

Organik Sebze konusunda iddialı ekibimiz ile katkısız doğal ürünler üretiyor ve sofralarınıza kadar getiriyoruz. Tamamen organik olan sebze kategorimizdeki ürünlerimizden tüm Türkiye genelinden alabilirsiniz. Sebze en çok tükettiğimiz yiyecek kategorisindedir, bu nedenle doğallığı ve organikliği ciddi önem taşır. Kendi bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz organik sebze ürünlerimizi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. 

Organik Sebze Nedir?

Bu sorunun cevabını vermeden önce Organik Tarım ın tanımını yapalım: Organik tarım, üretim sisteminde hatalı ve aşırı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren ve esas itibarıyla sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin (ticari ilaç ve gübreler) kullanımını yasaklayan, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin ve hayvanın direncini artırma, zararlıların doğal düşmanlarından yararlanılmasını tavsiye eden, üretimde miktar artışını değil ürünün kalitesini artırmayı hedefleyen bir üretim şeklidir.
Organik Tarım kısaca tarımsal üretimin yeniden düzenlenmesidir ve bu düzenleme ulusal ve uluslararası yasalar kapsamında belirli standartlara sahiptir, sertifika ve kontrol gerektirir.Bu standartlara uygun üretim şekli ve ürün, organik tarım sertifikası alır. Ülkemizde Organik Sertifikasını Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş sertifikasyon kuruluşları verir.
%100 doğal, hormonsuz, hakiki köy ürünü gibi ürünler Organik Ürün değildir.
 
Neden Organik sorusunun cevabına gelince: Uzun yıllardan beri gelişmiş ülkelerde ileri teknoloji ve teknikler kullanılarak çok yüksek verimler elde edildi, mahsülün kalitesine dikkat edilmeden.Maalesef bu yüksek verimi elde etmek için yoğun girdi kullanıldı ve bu sentetik girdiler beraberinde büyük sorunlar getirdi.Bu sorunların en büyükleri: İnsan sağlığı, Toprak ve su sağlığı olmuştur.

İnsan sağlığı bu sorunlardan hem üretici hem de tüketici olarak çok etkilenmiştir.Yüksek verim için üretimde bilinçsiz ve ölçüsüz kullanılan ticari gübre ve tarım ilaçları kullanım sırasında üreticelerin sağlığına ciddi şekilde zarar vermiştir, vermektedir.Yine bilinçsiz ve ölçüsüzce kullanılan bu kimyasallar, mahsülde kalıntı bırakarak mahsülü tüketenler için  de sağlık sorunlarına neden olmuştur, olmaktadır. Bu durum özellikle yeni nesilde karşılaşılan bağışıklık sistemi hastalıklarının oranının artışı ile kendini göstermeye başlamıştır. Bağışıklık sistemi zayıflayan insanların her türlü hastalığa yakalanma olasılığı artmaktadır.

Bilinçsizce kullanılan bu kimyasallar aynı zamanda toprak ve yeraltı sularının da kirlenmesine neden olmaktadırlar. Topraktaki kirlilik bulunduğu yerde kalırken, yeraltı sularındaki kirlilik, suyun hareketli olmasından dolayı çok uzaklarda bu sudan faydalanan insanları da etkilemektedir. Aynı şekilde toprak ve su kirliliği yaşam alanı toprak olan pek çok bitki, hayvan ve mikroorganizmaları da zehirlemektedir.

İşte bu sebepten Organik ürünler tercih edilmelidir, tercih edilirken de her organik denilen ürüne inanılmamalı, iyice araştırılmalıdır. (Üretim yeri, kimin ürettiği, sertifikası sorulmalıdır). 
 
Organik sebze, gdo lu tohum, kimyasal ilaç, hormon kullanılmadığından daha lezzetlidir, güzel kokuludur.
Organik sebze tükettiğinizde
Toprak erozyonunu önlemiş,
Su kalitesini korumuş,
Enerji tasarrufu yapmış, 
Kimyasallardan korunmuş,
Küçük çifçilere yardım etmiş,
Gelecek nesilleri korumuş
Olursunuz.

Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.
1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.