Neden Organik

Bu sorunun cevabını vermeden önce Organik Tarım ın tanımını yapalım:Organik tarım, üretim sisteminde hatalı ve aşırı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren ve esas itibarıyla sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin (ticari ilaç ve gübreler) kullanımını yasaklayan, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin ve hayvanın direncini artırma, zararlıların doğal düşmanlarından yararlanılmasını tavsiye eden, üretimde miktar artışını değil ürünün kalitesini artırmayı hedefleyen bir üretim şeklidir.(Altındişli ve İlter 1999) 

Organik Tarım kısaca tarımsal üretimin yeniden düzenlenmesidir ve bu düzenleme ulusal ve uluslararası yasalar kapsamında belirli standartlara sahiptir, sertifika ve kontrol gerektirir.Bu standartlara uygun üretim şekli ve ürün, organik tarım sertifikası alır. 

Neden Organik sorusunun cevabına gelince: Uzun yıllardan beri gelişmiş ülkelerde ileri teknoloji ve teknikler kullanılarak çok yüksek verimler elde edildi, mahsülün kalitesine dikkat edilmeden.Maalesef bu yüksek verimi elde etmek için yoğun girdi kullanıldı ve bu sentetik girdiler beraberinde büyük sorunlar getirdi.Bu sorunların en büyükleri:

İnsan sağlığı

Toprak ve su sağlığı

olmuştur.

İnsan sağlığı bu sorunlardan hem üretici hem de tüketici olarak çok etkilenmiştir.Yüksek verim için üretimde bilinçsiz ve ölçüsüz kullanılan ticari gübre ve tarım ilaçları kullanım sırasında üreticelerin sağlığına ciddi şekilde zarar vermiştir, vermektedir.Yine bilinçsiz ve ölçüsüzce kullanılan bu kimyasallar, mahsülde kalıntı bırakarak mahsülü tüketenler için  de sağlık sorunlarına neden olmuştur, olmaktadır.Bu durum özellikle yeni nesilde karşılaşılan bağışıklık sistemi hastalıklarının oranının artışı ile kendini göstermeye başlamıştır. Bağışıklık sistemi zayıflayan insanların her türlü hastalığa yakalanma olasılığı artmaktadır.

Bilinçsizce kullanılan bu kimyasallar aynı zamanda toprak ve yeraltı sularının da kirlenmesine neden olmaktadırlar. Topraktaki kirlilik bulunduğu yerde kalırken, yeraltı sularındaki kirlilik, suyun hareketli olmasından dolayı çok uzaklarda bu sudan faydalanan insanları da etkilemektedir. Aynı şekilde toprak ve su kirliliği yaşam alanı toprak olan pek çok bitki, hayvan ve mikroorganizmaları da zehirlemektedir.

İşte bu sebepten Organik ürünler tercih edilmelidir, tercih edilirken de her organik denilen ürüne inanılmamalı, iyice araştırılmalıdır.(Üretim yeri, kimin ürettiği, sertifikası sorulmalıdır). 

Son dönemde, sağlıklı yaşam hassasiyeti, doğal ve saf olan ürünlere talebi artırdı. Beraberinde, etrafımızda gördüğümüz “organik” ve “doğal” etiketleri de arttı. Bugünlerde herkes sizi “organik” reyonuna ya da “doğal” ürün raflarına davet ediyor. Biz “Organikgiller” ailesi sizi toprağımıza, bahçemize,”doğal”ın doğasına davet ediyoruz.

Yolunuz Tekirdağ İli, Saray İlçesi, Kadıköy  yakınlarına düşerse mutlaka gelin.  

“Organik tarım”, bilgi, emek ve hassasiyet isteyen, insandan toprağa tüm ekosistemi etkileyen süreçler zinciri olduğundan basit bir pazarlama aracı olarak kullanılmaması gereken, önemli bir konudur. 

Kendi ailemizden başlayarak, bebeğimizden dedemize, bu kıymetli toprağa borcumuz olduğuna inanıyoruz.

Önce misafirimiz olmanız, sonra ailemize katılmanız dileği ile. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.